Buy professional website templates for an affordable price and sign up with the best web host.

Historia kościoła

  

Kościół w Ostrem

W dniu 8.IX.1984 wieczorem, przy ognisku na ofiarowanym przez mieszkańców Ostrego i Twardorzeczki polu postawiono Krzyż, a na drugi dzień zabetonowano fundamenty. Kilka dni później przewieziono do Ostrego i zmontowano na przygotowanych fundamentach drewnianą Kaplicę z Przybędzy. Zapał i zaangażowanie mieszkańców było ogromne. W ciągu tygodnia wybudowano i przystosowano ją tak, że w następną sobotę można było już odprawić Mszę Świętą. Odprawił ją w intencji mieszkańców Radziechów, Ostrego i Twardorzeczki Ks. Proboszcz Stanisław Gawlik, a po obraniu Patrona Kaplicy w pierwszą niedzielę października uroczystą Mszę Świętą Odpustową odprawił Ks. Jan Kupczak nasz senior. Opiekę nad tą kaplicą powierzono Matce Bożej Różańcowej.

Zaczęto gromadzić materiał do budowy murowanej Kaplicy. Zbudowano piec do wypalania wapna. Z dwukrotnego wypału zyskano 150m3 wapna. Projekt Kaplicy w Ostrem wykonał mgr inż. Tadeusz Wąsik.
15.V.1988 roku Ks. Proboszcz Stanisław Gawlik poinformował parafian o otrzymaniu przez mieszkańców Ostrego pozwolenia na budowę Kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej.

W dniu, kiedy mieszkańcy Ostrego oczekiwali na geodetę, który miał wytyczyć ławy fundamentowe pod Kaplicę, przypadkowo odwiedził parafię Ks.bp Kazimierz Górny. Na prośbę Ks. Proboszcza udał się do Ostrego na spotkanie z mieszkańcami oczekującymi na geodetę. Po wspólnej modlitwie Ks.bp udzielił błogosławieństwa na trud budowania.

17 maja na plac budowy przybyła koparka i duża grupa wiernych z Ostrego. Pracami kierował Ks. Proboszcz Stanisław Gawlik.

9 października 1988 roku do Ostrego o godzinie 16:00 przybył Ks.bp Kazimierz Nycz. Po powitaniu przez dzieci, młodzież i starszych parafian oraz przez Ks. Proboszcza Ks. Biskup w trakcie uroczystego nabożeństwa poświęcenia budowanej Kaplicy wmurował Kamień Węgielny. W słowach skierowanych do wiernych Ks. Biskup podkreślił doniosłość uroczystości, podziwiał zaangażowanie wszystkich parafia w budowę oraz życzył wytrwałości i szybkiego ukończenia budowy Kaplicy w Ostrem.

W grudniu 1989 roku odprawiona została pierwsza Msza Św. Pasterska w nowo wybudowanej Kaplicy.

Dzwony zostały przywiezione w maju 1995 roku. Na przygotowanym rusztowaniu po raz pierwszy zadzwoniły 22 maja 1995 roku podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Żywcu.

Dzięki staraniom Ks. Prałata Stanisława Gawlika Kaplica piękniała z roku na rok i stała się dumą mieszkańców Ostrego i Twardorzeczki.

7 października 2010 roku na mocy dekretu ks. Bpa. Tadeusza Rakoczego w Ostrem utworzono Ośrodek Duszpasterski, a Administratorem został ks. Krzysztof Gałecki - dotychczasowy wikary parafii św. Marcina.

24 kwietnia 2011 roku dekretem ordynariusza bielsko-żywieckiego ks. bpa Tadeusza Rakoczego została erygowana nowa wspólnota parafialna pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Ostrem-Twardorzeczce. Proboszczem nowo powstałej parafii został. Ks. Krzysztof Gałecki, dotychczasowy administrator tutejszego ośrodka duszpasterskiego.

 Przejdź do galerii...

 

Czytanie na każdy dzień:

 Fragment z Ewangelii
z dzisiejszych czytań
liturgicznych

Wiadomości diecezjalne:

 Skrót najważniejszych wydarzeń
 z naszej diecezji w formie
krótkiego dziennika telewizyjnego

Copyright © 2024 Parafia Matki Bożej Różańcowej w Ostrem-Twardorzeczce. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Joomla 1.7 Templates designed by College Jacke